عایق کاری

عایق کاری
01شهریور
فهرست مطالب
 تیترهای مطالب این صفحه:
 ✔عایق کاری حرارتی✔ عایق کار رطوبتی✔ عایق کاری صوتی✔  عایق با مواد نانو
عایق کاری از مهم ترین و اصلی ترین گام ها در فرآیند ساخت ساختمان و هر نوع سازه می باشد که در آن تلاش میشود تا از انتقال حرارت، صوت و رطوبت تا حد امکان جلوگیری شود. در واقع با انجام این اقدامات و استفاده از مواد و تجهیزات عایق نه تنها به افزایش مقاومت و طول عمر ساختمان ها کمک میشود، بلکه هزینه های مصرف انرژی کاهش پیدا نموده و آسایش بیشتری نیز در محیط برای زندگی فراهم می گردد. بهینه عایق؛ مجری عایق کاری و ورق کاری ساختمان در ادامه هر آنچه که باید درباره انجام این اقدامات برای استخر، کف کولر، دیوار خارجی و بالکن و کف و غیره و همچنین قیمت آنها بدانید اشاره خواهد داشت.

عایق کاری چیست؟

عایق کاری فرآیندی است که برای جلوگیری از انتقال، ورود و خروج حرارت از محیطی به محیط دیگر انجام می شود. در واقع، عایق کاری روشی کارآمد برای جلوگیری از هزینه های اضافی  به دلیل اتلاف ماده یا انرژی از محل نشتی، ایجاد پوسیدگی و خوردگی ناشی از رطوبت و عوامل خورنده، جلوگیری از آسیب بلایای طبیعی به بنا و وسایل و کاهش نفوذ صدا ها و آلاینده ‌های محیطی به فضای مورد نظر است.  به همین دلیل عایق کاری چه در فصل سرما و چه در فصل گرما از هدر رفت و اتلاف انرژی جلوگیری می کند. عایق کاری سبب بهره وری بیشتر از انرژی و بالا بردن دوام لوله ها و ورق های استفاده شده در ساختمان ها می شود. از دلایل دیگر استفاده از عایق کاری در ساختمان ها به جز جلوگیری از انتقال و ورود خروج حرارت، می توان به کاهش صدا های آزار دهنده، جلوگیری از نفوذ رطوبت و مقاومت در برابر خطرات شیمیایی که باعث طولانی شدن عمر سازه می شوند اشاره کرد.

عایق کاری و ورق کاری - بهینه عایق

انواع عایق کاری

عایق کاری های صورت گرفته در ساختمان های مسکونی و پروژه های عمرانی و بخش های صنعتی را می توان بر اساس فاکتورهای مختلف دسته بندی نمود. از مهم ترین این دسته بندی ها، سیالی می باشد که از انتقال و جا به جایی آن ممانعت میشود. بر همین اساس می توان این اقدامات را به سه گروه تقسیم بندی کرد که عبارتند از:/

برای دیدن لیست کامل محصولات موجود می توانید به فروشگاه عایق مراجعه فرمایید:

عایق کاری حرارتی

این نوع از اقدامات همان طور که از نامشان مشخص است، شیوه های مختلف را برای جا به جایی گرما به کار گرفته و از هدر رفتن انرژی جلوگیری می کند. اجرای صحیح این اقدامات می تواند شرایطی را فراهم کند که محیط داخلی ساختمان در زمستان تا 5 درجه بیشتر گرم شود. علاوه براین، در تابستان ها نیز دمای محیط تا 10 درجه بیشتر کاهش پیدا خواهد کرد. از جمله بخش هایی که از این شیوه عایق کردن استفاده می کنند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

عایق کاری دیوار خارجی ساختمان

یکی از اصلی ترین راه هایی که منجر به هدر رفتن گرما و انرژی ساختمان ها شود، دیوارهای خارجی می باشند. علاوه بر استفاده از مصالح ساختمانی ایده آل به شیوه استاندارد، لازم است از مصالح عایق نیز برای این منظور به کار برده شود. از جمله عایق های مورد استفاده برای دیواره های خارجی ساختمان می توان به عایق نانو، پلی استایرن، پلی اورتان، پشم شیشه، پشم سنگ و عایق های سلولزی اشاره داشت.

در روند اجرای عایق کاری دیوار خارجی ساختمان پس از قرار گرفتن مواد عایق از جمله پشم سنگ، لازم است روی آنها با سایر مصالح از جمله سیمان پوشانده شود. همچنین لازم به ذکر است که اجرای این اقدامات به شیوه های مختلفی صورت می گیرد. به عنوان مثال، برخی از مواد عایق بین دیوار دو ساختمان ممکن است استفاده شوند و برخی دیگر با بلوک های سیمانی قابل اجرا می باشند. نحوه اجرا به نوع ساختمان و عایق انتخابی و اصول ایمنی و استانداردها بستگی دارد.

عایق کاری سقف ساختمان

از دیگر بخش های تمام ساختمان های مسکونی، تجاری و اداری و غیره که به شدت به عایق نیاز دارند، سقف می باشند. سقف ساختمان نه تنها به منظور جلوگیری از هدر رفت انرژی و گرما عایق میشود، بلکه از نظر جلوگیری از نفوذ رطوبت و نم نیز انجام این اقدامات کاملا ضروری می باشند. برای عایق کاری سقف ابتدا لایه های پشم سنگ یا سایر انواع عایق قرار گرفته و سپس روی آنها ایزوگام و سایر عایق های رطوبتی در نظر گرفته میشود.

روند اجرای عایق برای سقف تا حد زیادی به نوع آن و میزان شیب موجود در ساختمان بستگی دارد. بر همین اساس ممکن است از لایه های مختلفی برای انجام این کارها استفاده شود. تشخیص نحوه اجرای عایق بری روی سقف نیاز به تخصص و مهارت و تجربه داشته و عدم رعایت استانداردها می تواند در نهایت منجر به خروجی نامطلوب شود.

عایق کار رطوبتی

یکی از دیگر دسته بندی های ارائه شده برای استفاده از مواد عایق در ساختمان ها و پروژه های عمرانی و غیره، جلوگیری از نفوذ رطوبت می باشد. نفوذ آب به از پشت بام و سقف طبقات بالایی به طبقات زیرین از جمله مشکلاتی می باشند که عواقب خطرناکی را به همراه دارند. علاوه براین، در بخش های کشاورزی نیز این مشکلات هزینه های زیادی را به همراه دارند. مهم ترین موارد کاربرد و استفاده از عایق کاری رطوبتی عبارتند از:

استفاده برای استخر

استخرهای موجود در باغ و منازل مسکونی از مهم ترین بخش ها برای اجرای عایق می باشد که عدم اجرای آن منجر به نفوذ آب به دیواره های جانبی و ریزش و تخریب آنها میشود. به همین دلیل در فرآیند ساخت آنها به آب بندی و عایق شدن در برابر رطوبت توجه ویژه ای میشود. روش ها و مواد مختلفی برای این منظور می توان استفاده نمود و عایق های نانو در راس قرار دارند. این نوع عایق مایع بوده و پس از ساخت استخر و قبل از کاشی کاری، چند لایه ضخیم از آنها در کف و دیواره ها قرار میگیرد.

در نهایت پس از خشک شدن مواد عایق و تست اجرای صحیح آنها، کاشی کاری و غیره انجام میشود.

استفاده برای استخر کشاورزی

نکته بسیار مهم اینکه، با توجه به نوع استخر روش های آب بندی آنها با هم تفاوت دارند. به عنوان مثال، اگر هدف آب بندی استخرهای کشاورزی می باشد، لازم است از بلوکه های سیمانی نیز استفاده شود. برای این منظور بین دیوارهای استخر بلوک های سیمانی در نظر گرفته میشود و در نهایت از مواد سیمانی بین استفاده میشود. پس از خشک شدن مواد بتن قرار گرفته بین دیواره و بلوکه ها، از سایر انواع مواد عایق رطوبتی از جمله عایق های نانو می توان استفاده کرد.

استفاده برای بالکن

بالکن آپارتمان ها محل تجمع آب باران و برف و همچنین شستشوی سطح می باشد و به همین دلیل عایق شدن آن باید جدی گرفته شود. در بسیاری از مواقع عدم توجه به این موضوع منجر به ایجاد نم و رطوبت در سقف بالکن طبقات پایین می گردد. برای این منظور می توان از انواع مواد عایق رطوبتی از قبیل ایزوگام و قیر و همچنین مواد نانو نیز استفاده نمود.

عایق کاری صوتی

آلودگی صوتی یکی از مشکلات بزرگ در زندگی شهری می باشد که آرامش و آسایش را تا حد زیادی از بین میبرد. این مساله مخصوصا در آمفی تئاتر، سالن های برگزاری کنفرانس و نشست ها و مراکز آموزشی به شدت اهمیت پیدا می کند. با توجه به اینکه همیشه برای هر مشکل راه حلی وجود دارد، آلودگی صوتی را نیز می توان برطرف نمود.

یکی از مهم ترین دسته ها برای عایق کردن ساختمان ها، عایق کاری صوتی می باشد. برای این منظور از مصالح و مواد عایق در سقف و دیوارها استفاده میشود. استفاده از عایق های صوتی آکوستیک، فایبرگلاس، پانل های گچی و همچنین عایق های ویسکوالاستیک از جمله راهکارها برای این شیوه عایق کردن ساختمان در برابر صوت و صدا می باشند.

در سالهای اخیر که کناف کاری سقف و دیوار به شدت مورد توجه قرار گرفته است، می توان از این تایل ها برای عایق شدن بنا نیز استفاده نمود. تایل های فلزی که روکش گچ داشته و به عنوان کناف شناخته شده هستند، از انتقال امواج صوتی نیز تا حد زیادی جلوگیری می کنند. این تایل ها بر روی دیوارها نیز نصب شده و قابل جا به جایی هستند.

عایق کاری - بهینه عایق

مراحل عایق کاری

مرحله اول: تمام مساحتی که باید عایق کاری شود را به طور دقیق اندازه گیری کنید.

مرحله دوم: عایق مناسب و سازگار با سطح مورد نظر را انتخاب و از بهترین تولید کننده خریداری کنید. به این نکته توجه داشته باشید هر اندازه کیفیت عایق خریداری شده بیشتر باشد، به دلیل دوام و ماندگاری بهتر نیاز به عایق کاری مجدد دیرتر بروز می کند.

مرحله سوم: دیگر وسایل مورد نیاز برای عایق کاری را آماده کنید. وسایل مورد نیاز برای عایق کاری شامل کاتر مناسب با نوع عایق، چسب یا مصالحی که برای انتقال عایق به سطح لازم است، دستکش و سایر وسایل و ابزار آلات مورد نظر هستند.

مرحله چهارم: عایق مورد نظر را ابتدا به صورت عرضی و سپس به صورت طولی برش دهید.

مرحله پنجم : در این مرحله عایق مورد نظر را  نصب کنید. دقت داشته باشید که هنگام نصب عایق باید تمام سطح به صورت یکدست پوشش داده شود، اگر بخشی از سطح توسط عایق پوشش داده نشود تمام یا حداقل بخش زیادی از زحمت و هزینه شما برای عایق کاری به هدر می رود.

مرحله ششم : درزها را دوباره چک کنید و از عایق کاری صحیح آن ها مطمئن شوید.

عایق کاری و ورق کاری - بهینه عایق

عایق کاری خانه در زمستان

عایق کاری اصولی و به موقع خانه ها از هدر رفت و اتلاف گرما از داخل خانه به بیرون به خصوص در فصل زمستان جلوگیری می کند. برای عایق کاری خانه ها در این فصل، استفاده از پنجره های دو جداره باعث کم تر شدن هزینه های مصرف انرژی می شود.

عایق با مواد نانو

علیرغم وجود تنوع بسیار بالا در مواد عایق، امروزه عایق های نانو به شدت مورد توجه قرار گرفته اند. این مواد که با تکنولوژی نانو تولید میشوند، دارای تنوع زیادی بوده و نوع مایع و رنگی آن بیشترین کاربرد را دارا می باشد. از این مواد بیشتر برای عایق شدن استخرها در برابر رطوبت استفاده میشود که بازدهی خوبی را ارائه داده اند.

عایق کاری در معماری

مناطق مختلف ایران بر حسب اقلیم به 4 دسته اقلیم تقسیم بندی می شوند که با توجه به شرایط هر اقلیم  می توان ضوابطی را طراحی کرد تا صرفه جویی در مصرف انرژی صورت بگیرد.

اقلیم گرم و مرطوب

در معماری ساختمان های این نواحی هم فرم ساختمان ها باید کشیده و به صورت مکعب مستطیل باشد و در امتداد محور شرقی – غربی گسترش پیدا کنند. توجه به این نکته حائز اهمیت است که ساختمان در جهت وزش باد های مطلوب قرار بگیرد و سقف ساختمان ها بلند باشد و از شیشه های دو جداره برای ساختمان ها استفاده شود.

اقلیم معتدل و مرطوب

در معماری ساختمان های این نواحی هم فرم ساختمان ها محدودیتی ندارند ولی بهتر است که در جهت شرقی – غربی گسترش یابند و طراحی آن ها به گونه ای باشد که مقطع ساختمان ها افقی و کشیده و باریک باشند.

اقلیم گرم و خشک

برای معماری این ساختمان های این مناطق نیز توصیه می شود از باد گیر به منظور خنک کردن هوای داخل ساختمان و افزایش رطوبت آن استفاده شود. برای پوشش های سطوح خارجی ساختمان ها نیز باید از رنگ روشن و سطوح نه چندان خشن در سطح بام و دیوار های خارجی ساختمان ها استفاده کرد.


برای خواندن مطالب درمورد عایق تاسیسات میتوانید:

هزینه و قیمت

در تعیین قیمت هزینه و قیمت عایق کاری فاکتورهای متعددی نقش دارند که از مهم ترین آنها می توان به روش اجرای کار و مواد به کار رفته اشاره کرد. به طوریکه قیمت و هزینه های آب بندی استخر و عایق شدن آنها در برابر رطوبت با عایق شدن دیوارها در برابر صوت کاملا با هم تفاوت دارد. اندازه و ابعاد و متراژ فضای نصب عایق و شرایط محیطی و خارجی یا داخلی بودن مواد و برند تولید کننده آنها همگی بر قیمت کار اثرگذار می باشند.

اجرای پروژه های عایق کاری

بهینه عایق از جمله تیم های با سابقه و فعال در زمینه فروش عایق می باشند که عایق کاری پروژه های صنعتی، عمرانی و ساختمانی را ارائه می دهد. در اجرای این اقدامات، این مجموعه از مواد مختلف از قبیل عایق های نانو و غیره بر اساس استانداردهای روز دنیا استفاده نموده و نتیجه مطلوب دریافت نموده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه همکاری و هزینه ها و همچنین دریافت مشاوره رایگان می توانید با کارشناسان بهینه عایق تماس بگیرید.

سخن آخر

بهینه عایق یک برند معتبر با سابقه بیش از نیم قرن فعالیت تخصصی در زمینه اجرای انواع عایق با بهره گیری از بهترین مواد اولیه و تجهیزات لازم است. شما  می توانید با مراجعه به وب سایت بهینه عایق از تیم با تجربه و کارآمد بهینه عایق برای اجرا انواع پروژه های عایق بندی کمک بگیرید.

سوالات متداول عایق کاری

عایق کاری بهترین و اصلی ترین راهکار در این زمینه می باشد که به طور خلاصه می توان گفت، کلیه اقدامات انجام شده برای ممانعت از انتقال حرارت، صوت و رطوبت می باشند. این اقدامات با توجه به نوع مواد عایق و همچنین محل نصب در زمان های مختلفی انجام میشود. اما در اغلب پروژه های ساختمانی و عمرانی در زمان ساخت بنا اقدامات عایق کردن نیز اجرا می گردد.

سقف ساختمان نه تنها به منظور جلوگیری از هدر رفت انرژی و گرما عایق میشود، بلکه از نظر جلوگیری از نفوذ رطوبت و نم نیز انجام این اقدامات کاملا ضروری می باشند. برای عایق کاری سقف ابتدا لایه های پشم سنگ یا سایر انواع عایق قرار گرفته و سپس روی آنها ایزوگام و سایر عایق های رطوبتی در نظر گرفته میشود.

در تعیین قیمت هزینه و قیمت عایق کاری فاکتورهای متعددی نقش دارند که از مهم ترین آنها می توان به روش اجرای کار و مواد به کار رفته اشاره کرد. به طوریکه قیمت و هزینه های آب بندی استخر و عایق شدن آنها در برابر رطوبت با عایق شدن دیوارها در برابر صوت کاملا با هم تفاوت دارد.

4 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.