عایق تاسیسات

عایق تاسیسات
09شهریور
عایق تاسیسات
عایق تاسیسات
عایق تاسیسات
عایق تاسیسات
عایق تاسیسات
عایق تاسیسات
عایق تاسیسات
عایق تاسیسات
 • عایق نمودن سقف ساختمان
 • عایق نمودن انواع دیوار
 • عایق نمودن انواع کانال تهویه هوا
 • استفاده برای عایق نمودن سوله
 • عایق نمودن سقف های کاذب

پشم سنگ لحافی را می توان به صورت بدون روکش یا روکش دار استفاده کرد. روکش پشم سنگ های لحافی اغلب کاغذ کرافت و یا آلومینیوم است. لازم است بدانید که پشم سنگ لحافی انعطاف پذیری بسیاری داشته و همواره به شکل رولی به بازار عرضه می شود.

فهرست مطالب

عایق تاسیسات چیست؟

استفاده از سیستم های سرمایشی و گرمایشی در محیط های مسکونی، مخازن و دیگ های بخار و بویلر، چیلرها در محیط های صنعتی کاربرد گسترده ای دارند. نقطه مشترک بین تمام این تاسیسات، جلوگیری از هدر رفتن انرژی و ممانعت از جا به جایی و انتقال گرما و سرما به محیط بیرون می باشد. علاوه براین، در برخی از آنها از نفوذ ذرات رطوبت نیز باید تا حد امکان جلوگیری شود. در غیر این صورت نه تنها انرژی هدر خواهد رفت، بلکه خسارت های جانی نیز ممکن است در بر داشته باشد. عایق تاسیسات به نوع خاصی از انواع عایق های حرارتی، رطوبتی و صوتی گفته میشود که بر روی لوله ها و مخازن مختلف قرار میگیرند.

این عایق ها به صورت لوله ای و رولی و صفحات مسطح با مواد مختلفی تولید و مورد استفاده قرار میگیرند، به عنوان مثال برای لوله ها بیشتر از نوع لوله ای و رول استفاده شده و برای سقف مخازن از نوع مسطح و ورقه ای کاربرد دارند./

contact us

هدف از عایق کاری تاسیسات

عایق  تاسیسات فرایندی است که در طی آن از یک لایه عایق برای جلوگیری از اتلاف انرژی و نیز محافظت از تاسیسات مورد نظر در مقابل عوامل مخرب محیطی مانند رطوبت، عوامل خورنده و اکسید کننده و… و هم چنین حفظ تاسیسات در مقابل انواع صدمات مکانیکی انجام می شود. هدف اصلی از عایق تاسیسات جلوگیری از هدر رفت انرژی و کاهش هزینه های لازم برای تامین سوخت و انرژی مورد نیاز برای صنایع است. اگر کار عایق تاسیسات درست انجام شود، بین ۳۵ تا ۵۰ درصد از هزینه های مصرفی به منظور تامین انرژی در یک صنعت یا ساختمان تا حد قابل توجهی کاهش پیدا می کنند. عایق کاری انواع مختلفی دارد ولی عموما عایق های حرارتی، برودتی، ضد رطوبت، ضد گرد و غبار و… همگی به منظور کاهش اتلاف انرژی و صرفه جویی در هزینه ها انجام می شوند.

عایق تاسیسات - بهینه عایق

انواع عایق در تاسیسات

 

مواد عایق دارای تنوع بالایی هستند و با توجه به شرایط محیطی، سطح مورد نظر برای عایق کاری و ورق کاری هدف از انجام این عملیات می توان گزینه های متعددی را انتخاب نمود. در یک دسته بندی کلی می توان انواع عایق در تاسیسات را به صورت زیر گروه بندی نمود:

عایق حرارتی تاسیسات

یکی از اصلی ترین موارد استفاده از مواد عایق در لوله ها و دیگ های بخار و سیستم های گرمایشی، جلوگیری از انتقال گرما به محیط سرد بیرون می باشد. عدم اجرای صحیح این کار در نهایت منجر به هدر رفت انرژی و افزایش هزینه های اقتصادی و عدم دریافت کارایی مناسب از دستگاه مورد نظر می باشد. به همین دلیل لازم است به روش های مختلف این عایق کاری انجام شود. از رایج ترین انواع عایق های حرارتی می توان به عایق های نسوز اشاره نمود که مقاومت بالایی در محیط های بسیار گرم دارند. پشم شیشه، پشم سنگ، عایق های سرامیکی و سلولزی و عایق های نانو و الاستومری همگی از جمله گزینه هایی عایق های مورد استفاده برای ممانعت از هدر رفت حرارت در تاسیسات می باشند.

علاوه بر این، برخی از مواد عایق مایع نیز در این زمینه مورد استفاده قرار میگیرند که به صورت رنگ و سیمان می باشند. عایق های رنگی با پمپ های مخصوص روی سطح مورد نظر قرار گرفته و پس از خشک شدن سطح عایق میشود.

روکش فلزی تاسیسات

علاوه بر محافظت از تاسیسات در برابر انتقال حرارت، در بخش های صنعتی لازم است بدنه مخازن و لوله ها در برابر تماس با مواد خورنده نیز عایق شوند. به عبارت دیگر، جداره های بیرونی و داخلی تاسیساتی که با مواد خورنده در تماس هستند باید مقاومت بالیی داشته باشند. در این شرایط می توان از روکش های فلزی مخصوص که اغلب فولاد ضد زنگ می باشند استفاده میشود.

عایق صوتی

در محیط های صنعتی انتقال و جا به جایی سیال های مختلف از لوله ها و غیره سر و صدای آزاردهنده ای ایجاد می کنند. به همین دلیل در بسیاری از مواقع از مواد عایق صوت برای مقابله با این شرایط استفاده میشود. به عنوان مثال، عایق های پلی اورتان، پشم شیشه و آکوستیک و پشم سرباره همگی از جمله مواردی هستند که برای این منظور مورد استفاده قرار میگیرند.

عایق تاسیسات - بهینه عایق

کاربرد عایق الاستومری در تاسیسات

عایق تاسیسات الاستومتریک نوعی عایق کارآمد است که به دلیل داشتن ویژگی های مثبت بی شماری که دارد جز پر طرفدار ترین عایق های موجود در بازار است. برخی از ویژگی های این عایق تاسیسات شامل   مقاومت و پایداری بالا در برابر حرارت، مقاومت بالا در برابر رطوبت و میزان جذب رطوبت بسیار کم، مقاومت در برابر عوامل شیمیایی آسیب زا و نصب راحت و سریع و… هستند. 

عایق تاسیسات الاستومتریک یک عایق کارآمد حرارتی و ضد رطوبت است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این عایق تاسیسات به دلیل ساختار غیر متخلخل و غیر رشته ای هم در برابر صدمات مکانیکی از مقاومت قابل قبولی برخوردار است  و هم می تواند به عنوان عایق صدا هم مورد استفاده قرار بگیرد. این عایق به دلیل داشتن ساختار منعطف  برای عایق بندی تاسیساتی که دسترسی به آن ها سخت است قابلیت استفاده دارد.

کاربرد روکش فلزی در عایق کاری تاسیسات

یکی از مهم ترین کاربرد های عایق تاسیسات، استفاده از عایق حرارتی و روکش فلزی ( ورق کاری ) برای لوله های تاسیسات است. در عایق تاسیسات هدف از انجام عایق کاری حرارتی کمک به حفظ انرژی و جلوگیری از هدر رفت آن است. اما روکش فلزی که روی عایق تاسیسات قرار می گیرد، می تواند دو نقش داشته باشد؛ نقش اول روکش فلزی کمک به افزایش کارایی عایق تاسیسات در حفظ و بهینه سازی انرژی است و نقش دوم فلز محافظت فیزیکی از لوله در مقابل صدمات مکانیکی یا صدمات شیمیایی ناشی از رطوبت محیط با تاثیر عوامل خورنده و اکسید کننده بر لوله از آن محافظت می کند.

انواع متریال مورد استفاده در عایق کاری موتورخانه

در این قسمت از مطلب به انواع متریال مورد استفاده در عایق کاری موتورخانه می پردازیم:

پشم معدنی 

پشم معدنی یک ماده محبوب برای عایق کاری موتورخانه است که از مواد سنگ طبیعی ساخته شده و در عایق کاری لوله های با دمای بالا بسیار موثر است. پشم معدنی می تواند تا دمای ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد را تحمل کند و برای استفاده در عایق کاری موتورخانه ها ایده آل است. عایق پشم معدنی دارای خواص ضد حریق عالی است و هنگام قرار گرفتن در معرض دمای بالا گازهای سمی یا دود منتشر نمی کند. نصب آن آسان است و می توان آن را متناسب با هر اندازه و شکل لوله برش داد.

عایق الاستومری

  یکی دیگر از متریالی که در عایق موتورخانه استفاده می شود عایق الاستومری است که از لاستیک مصنوعی ساخته می شود و معمولا برای عایق کاری لوله های با دمای پایین در موتورخانه ها استفاده می شود. عایق الاستومری می تواند تا دمای ۱۰۵ درجه سانتی گراد را تحمل کند و برای عایق کاری لوله ها در محیط های مرطوب ایده آل است. این نوع عایق انعطاف پذیر است، نصب آن آسان است و می توان آن را متناسب با هر اندازه و شکل لوله برش داد. همچنین در برابر رطوبت بسیار مقاوم است و آب را جذب نمی کند.

عایق سرامیکی

عایق سرامیکی یک انتخاب محبوب برای لوله های موتورخانه است که نیاز به عایق در دمای بالا دارند. از الیاف سرامیکی با دمای بالا ساخته شده است که می تواند تا دمای ۱۸۰۰ درجه سانتی گراد را تحمل کند. عایق سرامیکی بسیار با دوام است و می تواند سال ها بدون خراب شدن دوام بیاورد. سبک وزن است، نصب آن آسان است و می توان آن را برای هر شکل و اندازه لوله قالب بندی کرد.

عایق فایبرگلاس

عایق فایبرگلاس از الیاف شیشه کوچک ساخته می شود و معمولا در موتورخانه ها استفاده می شود. این نوع عایق می تواند تا دمای ۲۶۰ درجه سانتی گراد را تحمل کند و برای عایق کاری لوله های با دمای پایین ایده آل است. عایق فایبرگلاس به راحتی نصب می شود و می توان آن را متناسب با هر اندازه و شکل لوله برش داد. مقرون به صرفه، با دوام و خاصیت جذب صدا عالی دارد.

عایق فوم

عایق فوم یک انتخاب محبوب برای عایق کاری لوله ها در فضاهای تنگ است. از مواد مختلفی از جمله پلی اروتان و پلی استایرن ساخته شده است. عایق فوم سبک وزن است، به راحتی نصب می شود و می تواند برای هر شکل و اندازه لوله قالب گیری شود. همچنین در کاهش اتلاف حرارت بسیار موثر است و می تواند تا دمای ۲۰۰ درجه سانتی گراد را تحمل کند.

 

 • لازم است بدانید که انتخاب مواد عایق مناسب برای لوله های موتورخانه برای اطمینان از ایمنی پرسنل و جلوگیری از اتلاف حرارت بسیار مهم است. عایق پشم معدنی، عایق سرامیکی، عایق فایبرگلاس، عایق فوم و عایق الاستومری بسته به محدوده دما، مکان و فضای در دسترس گزینه های موثری هستند. برای تعیین بهترین ماده عایق موتورخانه برای نیازهای خاص خود بهتر است با یک متخصص مشورت کنید.

آشنایی با اجزای موتورخانه و روش عایق کاری آن ها

در این قسمت از مطلب سعی داریم شما را با اجزای موتورخانه و روش عایق کاری آن ها آشنا کنیم.

عایق کاری منبع دو جداره

این روش عایق شامل ایجاد یک لایه عایق دوتایی در اطراف یک منبع حرارتی مانند لوله بخار یا لوله مایعات داغ است. اولین لایه عایق معمولا از مواد مقاوم در برابر درجه حرارت بالا مانند الیاف سرامیکی را پشم معدنی ساخته می شود که به دور منبع گرما پیچیده می شود. لایه دوم عایق معمولا یک لایه ورق فلزی است که از عایق در برابر آسیب و رطوبت محافظت می کند.

عایق کاری منبع کویل دار

این نوع عایق موتورخانه برای محافظت از کویل ها و مبدل های حرارتی در موتورخانه استفاده می شود. عایق منبع کویل معمولا شامل پیچاندن سیم پیچ یا مبدل حرارتی با لایه ای از مواد عایق مانند پشم شیشه یا پشم معدنی و سپس پوشاندن آن با یک لایه فلزی یا پوشش آن با یک محافظ دیگر است.

عایق کاری کانال

از این نوع عایق موتورخانه برای عایق کاری کانال های تهویه مطبوع و انواع دیگر کانال های موتورخانه استفاده می شود. عایق کانال معمولا شامل پیچاندن کانال با لایه ای از مواد عایق مانند فوم یا فایبرگلاس و سپس پوشاندن آن با یک روکش فلزی یا پوشش محافظ دیگر است.

این روش عایق شامل ایجاد یک لایه عایق دوتایی در اطراف یک منبع حرارتی مانند لوله بخار یا لوله مایعات داغ است. اولین لایه عایق معمولا از مواد مقاوم در برابر درجه حرارت بالا مانند الیاف سرامیکی را پشم معدنی ساخته می شود که به دور منبع گرما پیچیده می شود. لایه دوم عایق معمولا یک لایه ورق فلزی است که از عایق در برابر آسیب و رطوبت محافظت می کند.

عایق کاری لوله های شوفاژ 

لوله های شوفاژ در موتورخانه نیز ممکن است برای جلوگیری از اتلاف گرما و محافظت از پرسنل از تماس با سطوح داغ نیاز به عایق داشته باشند. عایق کاری لوله های شوفاژ معمولا شامل پیچاندن لوله با لایه ای از مواد عایق مانند فایبرگلاس یا فوم و سپس پوشاندن آن با یک روکش فلزی یا پوشش محافظ دیگر است.

 

به طور خلاصه، انواع مختلف روش های عایق کاری موتورخانه برای جلوگیری از اتلاف حرارت، محافظت پرسنل از تماس با سطوح داغ و بهبود بهره وری انرژی استفاده می شود. هر نوع عایق موتورخانه متناسب با جزء خاصی است که برای آن استفاده می شود و ممکن است شامل مواد و روش های مختلف نصب باشد.

آموزش عایق کاری موتورخانه

در این قسمت به آموزش بر طبق استانداردهای لازم می‌پردازیم و نکات مهم در این زمینه را بیان خواهیم کرد:

 • ابتدا باید قطر لوله‌ها را اندازه گیری کنید و سپس به برش عایق مورد نظر بپردازید.
 • در مرحله بعد عایق را با سیم مفتول نرم به دور لوله‌ها می‌پیچید.
 • دور عایق نیز باید مقوا بگذارید و همان طور بچسبانید، البته از مقوا برای فرم گیری لوله و صاف بودن آن استفاده می‌شود.
 • در عایق کاری موتورخانه باید پلاستیک را برای جلوگیری از خیس شدن مقوا دور لوله بپیچید.
 • بعد از لایه پلاستیک، باید یک لایه پارچه را به دور لوله بپیچید. البته باید کاملاً اندازه لوله برش استفاده شود و پارچه باید پنج سانتی متر بیشتر در مقایسه با لوله برش داده شود.
 • حالا مل را در ظرف آب ریخته و تایمی حدود 10 ساعت صبر کنید تا خیس شود.
 • سپس حدود 6/1 چسب چوب را به ظرف مل اضافه و مخلوط کنید.
 • در این مرحله از عایق کاری موتورخانه، باید پارچه را به مل آغشته و بر روی لوله‌ها و مخازن بکشید.
 • بعد از خشک شدن پارچه، طبق نوع لوله آب گرم و سرد باید رنگ روغنی بزنید و عایق کاری‌ موتورخانه را تکمیل کنید.

عایق کاری موتورخانه برای سیستم‌های گرمایشی باعث جلوگیری از کاهش گرما و دما می‌شود. همچنین عایق کاری موتورخانه برای لوله‌های آب سرد نیز از یخ‌زدگی لوله‌ها جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، عایق‌کاری موتورخانه

می‌تواند از زنگ زدگی لوله‌های فلزی موتورخانه در شرایط آب و هوایی مختلف جلوگیری می‌کند.

توجه داشته باشید که اکثر مشکلاتی که در تاسیسات موتورخانه‌های ساختمان رخ می‌دهد، به خاطر عایق بندی غیر اصولی است. به همین خاطر، عایق کاری موتورخانه از اهمیت بالایی برخوردار است.

موارد کاربرد عایق در تاسیسات

محیط های صنعتی و کارخانجات و حتی موتورخانه مجتمع های مسکونی شامل تاسیسات و لوله های متعددی بوده که همگی نیاز به مقاومت بالا دارند. این مقاومت می تواند استحکام در برابر ایجاد ضربه، انتقال و هدر رفت حرارت و رطوبت و همچنین نوسانات دمایی می باشد. به همین دلیل انجام عملیات عایق کاری در بخش های مختلفی از محیط های صنعتی و بر روی دستگاه های متعدد انجام میشود که برخی از آنها عبارتند از:

عایق تاسیسات - بهینه عایق

عایق کاری لوله های تاسیسات

در محیط های مسکونی، ساختمان های تجاری و تفریحی و آموزشی و غیره لوله کشی آب و گاز کاملا ضروری می باشد. علاوه براین، در موتورخانه ها لوله های مختلفی برای راه اندازی سیستم های سرمایشی و گرمایشی موجود می باشند. این لوله ها به شدت نیاز به عایق کاری داشته و به شیوه های مختلف قابل انجام است. در انتخاب مواد عایق برای لوله ها در مرحله اول باید به توجه کنید که نوع سیال موجود در آن چیست؟

به عنوان مثال اگر آب در لوله ها جریان دارد می توان از عایق های فایبرگلاس، پلاستیک و همچنین فویل و پشم شیشه و پشم سنگ و فوم های سخت می توان استفاده نمود.

عایق کاری لوله های تاسیسات مزایای متعددی به همراه دارد که برخی از آنها عبارتند از:

از ایجاد بخار آب بر روی سطوح لوله هایی که در دمای کمتر از درجه حرارت محیط قرار دارند جلوگیری میشود. قطرات بخار به مرور منجر به ایجاد خوردگی سطح لوله شده و خسارت های زیادی را به همراه دارد.

لوله های روکار در فصل زمستان منجر به یخ زدگی و انجماد آب و سیال موجود در آنها میشود. با عایق کاری می توان از رخ دادن این شرایط تا حد زیادی جلوگیری نمود، در غیر این صورت لوله ها دچار ترکیدگی میشوند.

کاهش هزینه های اقتصادی با جلوگیری از انتقال و هدر رفت حرارت و گرما

عایق کاری صحیح لوله های تاسیسات می تواند تا حد زیادی آلودگی های صوتی را کاهش دهد.

ویدئوی عایق کاری موتورخانه و تاسیسات

عایق کاری با پی وی سی یا الیاف پشم شیشه

عایق کاری با الیاف پشم شیشه یکی از قدیمی ترین و مرسوم ترین انواع عایق کاری است. پشم شیشه یکی از انواع عایق معدنی است و در اثر رشته کردن شیشه مذاب سرد شده ساخته می شود و یک عایق تاسیسات مناسب از نوع عایق حرارتی است که برای حفظ گرما در زمستان و حفظ سرمای تجهیزات در تابستان برای بسیاری از دستگاه ها مانند لوله های آب گرم و سرد کننده، دیگ ها، کانال های هوا رسانی و.. بسیار کار آمد است. پشم شیشه هم چنین به دلیل داشتن ساختار الیافی اش می تواند به عنوان یک عایق تاسیسات صوتی خوب هم مورد استفاده قرار بگیرد. عایق پی وی سی هم یکی دیگر از عایق تاسیسات بسیار مفید و پر طرفدار است که بیشتر در دسته ی عایق های رطوبتی قرار می گیرد ولی می تواند به عنوان عایق صوتی و حرارتی برای دستگاه های صنعتی هم عمل کند. عایق های پی وی سی علاوه بر استفاده در ساختمان سازی به عنوان عایق تاسیسات در برق صنعتی هم مورد استفاده قرار می گیرند. زیرا نصب عایق های PVC بسیار راحت و آسان است و هم چنین به دلیل داشتن رنگ های متنوع اش که البته رنگ سفید آن در عایق تاسیسات کاربرد بیشتری دارد، سطح نهایی تاسیسات را براق و با کیفیت جلوه می دهد.

عایق کاری مخازن انبساط

 

مبدل های حرارتی و منابع انبساط و کویلی از دیگر تاسیسات بسیار پرکاربرد در کارخانجات و محیط های صنعتی می باشند که عایق کاری حرارتی و رطوبتی اهمیت بسیار زیادی برای آنها دارد. با توجه به اینکه بر روی این منابع تا حد امکان نباید پیچ و پرچ انجام شود، به همین دلیل از تسمه برای اتصال عایق استفاده میشود. برای این منظور از ورق های مسطح پشم شیشه  و پشم سنگ استفاده میشود که نه تنها عایق حرارتی و رطوبتی میشود، بلکه در برابر ضربه نیز آنها را مقاوم میسازد.

علاوه بر بدنه، برای سقف منبع و مخزن نیز از مواد عایق مخصوص استفاده میشود. این مواد نه تنها مخزن را در برابر حرارت و رطوبت عایق می کنند، بلکه اثرات منفی اشعه های نورخورشید را از بین میبرند.

عایق کاری کانال ها

در بخش های مختلف صنعتی و حتی مجتمع های مسکونی کانال های گالوانیزه و فلزی برای انتقال سرما و گرما مورد استفاده قرار میگیرند. این کانال ها مخصوصا در بخش های صنعتی نیاز به عایق کاری پیشرفته و استاندارد دارند که به شیوه های مختلف قابل انجام می باشند. برای کانال ها بیشتر از عایق های پتویی استفاده شده و درزبندی ها با چشب های مخصوص انجام میشود.

عایق تاسیسات - بهینه عایق

عایق های قابل تعویض

هدف از عایق تاسیسات حرارتی، صوتی یا رطوبتی محافظت از تاسیسات یا بنای مورد نظر در برابر آسیب های احتمالی و هم چنین بهینه سازی مصرف انرژی است. زمانی که عایق تاسیسات شما به صورت کار آمدی نتواند مصرف انرژی را از طریق پیشگیری از اتلاف گرما یا سرما کم کند و یا رطوبت به داخل ساختمان یا تاسیسات مورد نظر راه پیدا کرد و علائم دیگری مانند افزایش میزان مصرف انرژی، افزایش نویز و صدا های مزاحم و… پیش آمد، عایق تاسیسات مورد نظر به صورت کار آمد عمل نمی کند

و باید تعویض شود معمولا عایق هایی که جنس بهتر و کیفیت تولید بالاتری دارند در مقابل انواع صدمات مقاومت خوبی از خود نشان می دهند و به راحتی آسیب نمی بینند. این عایق ها بیشتر به شکل تزریقی و مانند پر کننده در بافت قرار می گیرند و نیاری به تعویض ندارند اما در صورتی که عایق تاسیسات مورد نظر هر گونه اتلاف انرژی، انتقال صوت مزاحم یا رطوبت دهی به داخل داشته باشد باید نسبت به تعویض آن اقدام کرد عموما عایق های معدنی عایق های قابل تعویض هستند.

عایق کار تاسیسات

تاسیسات در محیط های صنعتی از حساسیت بسیار بالایی برخوردار بوده و هر گونه اشتباه در نحوه عایق کاری در نهایت می تواند منجر به خسارت های مادی و حتی جانی شود. به همین دلیل لازم است این اقدامات توسط تیم های متخصص و حرفه ای و با تجربه با رعایت استانداردها صورت گیرد. بهینه عایق با سالها تجربه در این زمینه و اجرای پروژه های بزرگ صنعتی موفق از جمله مجموعه های شناخته شده در این حوزه می باشد.


برای خواندن مطالب درمورد عایق کاری میتوانید:

هزینه و قیمت عایق کاری تاسیسات
همان طور که در طول متن نیز اشاره شد، نوع مواد عایق و شیوه عایق کاری دارای تنوع بسیار زیادی می باشند و به همین دلیل نرخ های ارائه شده برای آنها نیز با هم تفاوت دارد. در حالت کلی هزینه های عایق کاری تاسیسات به نوع سطح مورد نظر برای نصب عایق، نوع مواد و شیوه نصب آنها و همچنین متراژ و اندازه و ابعاد مورد نظر همگی بر قیمت عایق کاری اثرگذار می باشند. علاوه براین، برندهای مختلفی مواد عایق را تولید می کنند که قیمت آنها با توجه به داخلی یا خارجی بودن و همچنین کیفیت آنها با هم فرق دارد.

همچنین لازم به ذکر است که دستمزد عایق کار تاسیسات با توجه به میزان تخصص و مهارت آنها متفاوت بودن و نمی توان نرخ ثابت و مشخصی را برای این خدمات ارائه داد. برای استعلام قیمت و برآورد هزینه های عایق کاری می توانید با کارشناسان بهینه عایق تماس بگیرید.مجموعه فعالیت های بهینه عایق شامل نصب انواع عایق های سرد و گرم در محیط های صنعتی و مجتمع های مسکونی می باشند. عایق کاری و روکش تاسیسات مرکزی و جانبی و بهینه سازی مصرف سوخت و حامل های انرژی از دیگر خدمات ارائه شده در بهینه عایق می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و عقد قرار داد و دریافت مشاوره رایگان در این زمینه می توانید با کارشناسان بهینه عایق تماس بگیرید.

عایق تاسیسات - بهینه عایق
سخن آخر

از آن جایی که هدف از عایق تاسیسات محافظت از تاسیسات یا بنای مورد نظر در برابر آسیب های احتمالی و هم چنین بهینه سازی مصرف انرژی است. بنا بر این میزان موثر بودن یک عایق تاسیسات مناسب در درجه اول به کیفیت مواد اولیه عایق و در درجه دوم به کیفیت اجرای مراحل عایق و نحوه نصب آن بستگی دارد. هر کدام از این دو مورد اصولی و با کیفیت صورت نگیرند عایق تاسیسات مورد نظر به درستی عمل نخواهد کرد. بهینه عایق یک برند معتبر با سابقه بیش از نیم قرن فعالیت تخصصی در زمینه اجرای انواع عایق مانند عایق تاسیسات و… با بهره گیری از بهترین مواد اولیه و تجهیزات لازم است. بهینه عایق با بهره گیری از دانش فنی بالا و به روز ترین تجهیزات و هم چنین استفاده از کادری مجرب و کار آمد، همواره توانسته است رضایت مندی بالایی در بین مشتریان کسب کند. شما  می توانید با مراجعه به وب سایت بهینه عایق از تیم با تجربه و کارآمد بهینه عایق برای اجرا انواع پروژه های عایق بندی کمک بگیرید.

سوالات متداول عایق تاسیسات

استفاده از سیستم های سرمایشی و گرمایشی در محیط های مسکونی، مخازن و دیگ های بخار و بویلر، چیلرها در محیط های صنعتی کاربرد گسترده ای دارند. نقطه مشترک بین تمام این تاسیسات، جلوگیری از هدر رفتن انرژی و ممانعت از جا به جایی و انتقال گرما و سرما به محیط بیرون می باشد. علاوه براین، در برخی از آنها از نفوذ ذرات رطوبت نیز باید تا حد امکان جلوگیری شود.

علاوه بر محافظت از تاسیسات در برابر انتقال حرارت، در بخش های صنعتی لازم است بدنه مخازن و لوله ها در برابر تماس با مواد خورنده نیز عایق شوند. به عبارت دیگر، جداره های بیرونی و داخلی تاسیساتی که با مواد خورنده در تماس هستند باید مقاومت بالیی داشته باشند. در این شرایط می توان از روکش های فلزی مخصوص که اغلب فولاد ضد زنگ می باشند استفاده میشود.

محیط های صنعتی و کارخانجات و حتی موتور خانه مجتمع های مسکونی شامل تاسیسات و لوله های متعددی بوده که همگی نیاز به مقاومت بالا دارند. این مقاومت می تواند استحکام در برابر ایجاد ضربه، انتقال و هدر رفت حرارت و رطوبت و همچنین نوسانات دمایی می باشد.

4 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.