عایق بویلر

عایق بویلر
28شهریور
slide-5f6fdba
slide-d2c0bab
slide-fd891ce
slide-afd790d
فهرست مطالب

همه چیز درباره عایق بویلر

این نوع عایق در واقع یک مخزن تحت فشار است که در آن سیال عامل که معمولا” آب می باشد، گرم شده و به دمای مناسب که معمولا” نقطه جوش سیال است، رسانده می شود. این سیال در فرایندهای دیگر در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. در این مطلب از بهینه عایق به بررسی تمامی نکات لازم در مورد  این عایق ، بویلر چیست؟، عایق کاری بویلر، عایق حرارتی بویلر، عایق کاری دیواره بویلر برای شما عزیزان می‌پردازیم. اگر میخواهید همه چیز را در مورد این عایق برودتی بدانید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

این نوع عایق چیست؟

این عایق برای جلوگیری از اتلاف حرارت و کاهش مصرف انرژی بویلرها مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی بویلرها تجهیزات صنعتی هستند که برای گرم کردن سیالات در شرایط عملیاتی دما و فشار بالا استفاده می شوند و دارای اتلاف حرارت زیادی می باشند. همچنین همواره متخصصان به دنبال راهکارهایی برای بهینه سازی مصرف انرژی در بویلرها هستند که این بهینه سازی به روش های مختلفی انجام می شود. از جمله راهکارهایی که برای این کار مورد استفاده قرار می گیرند شامل موارد زیر می باشند:

مخازن ذخیره آب داغ، روغن داغ و سوخت را عایق کاری حرارتی کردن

هوای احتراق را به کمک گرمای اتلافی پیش گرم کردن

 

استفاده از فن های جریان متغیر در بویلرهایی که دارای ظرفیت بالایی هستند

 

استفاده از مواد زائد و زباله ها به عنوان سوخت باعث کاهش مصرف سوخت و هزینه ها می گردد.

 

تمیز کردن مشعل ها، نازل ها، صافی ها و سایر اجزاء بویلر

این نوع عایق و مزایای آن

این نوع عایق دارای مزیت های زیادی است که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

حفظ کردن درجه حرارت.

کنترل کردن بهتر شرایط عملیاتی بویلر

 

رساندن حداقل اتلاف حرارت به محیط اطراف

 

جلوگیری کردن از کندانس بخار

 

جلوگیری کردن از سوختن و داغ شدن بیش از حد جداره بویلر

 

محافظت کردن از پرسنل در برابر سوختگی ناشی از تماس پیدا کردن با سطح بویلر

 

جلوگیری کردن از نشت گازهای احتراق به محیط اطراف

 

جلوگیری کردن از داغ شدن بیش از حد اتاقک بویلر

برای دیدن لیست کامل محصولات موجود می توانید به فروشگاه عایق مراجعه فرمایید:

عایق کاری بویلر

عایق کاری بویلر یکی از فاکتور هایی است که چندان مورد توجه قرار نمیگیرد ولی استفاده از آن مزایای زیادی دارد. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که عدم عایق کاری لوله بویلر باعث بالا رفتن مصرف سوخت و افزایش هزینه می گردد. به طور کلی بویلرها شامل: بویلر بخار، بویلر آب گرم، بویلر روغن داغ هستند. با توجه به اینکه سیال خروجی از بویلرها در مصارف مختلفی مانند: تولید برق، گرمایش محیط، حرکت لوکوموتیو و … استفاده می شوند بنابراین عایق کاری بویلر به منظور کاهش میزان اتلاف حرارت و افزایش کارایی بویلر از اهمیت زیادی برخوردار است.

عایق حرارتی بویلر

عایق حرارتی بویلر به عنوان یکی از این نوع عایق تاسیسات محسوب می شود. این عایق های حرارتی در بویلر و دیگ های بخار در انواع متنوعی مانند: صفحه ای و پوسته و لوله مورد استفاده قرار می گیرند. جنس عایق حرارتی بویلر معمولا” پشم شیشه یا الاستومری و لاستیکی است.

عایق کاری دیواره بویلر

عایق کاری دیواره بویلر و موادی که برای این کار استفاده میشوند منحصر به فرد هستند. در واقع موادی که در معرض دماهای بالای کوره قرار می گیرند تحت تاثیر محتویات سوخت، اسیدی و سوزآور می شوند. بعضی از این مواد مانند: وانادیوم میتواند آسیب های قابل توجهی را وارد کرده و به طور مثال باعث تخریب دیواره عایق صنعتی بخار شود. به طور کل فروش عایق کاری دیواره بویلر از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که هر چه عمر کارکرد بویلر شما بیشتر شود، میزان آسیب های احتمالی وارد شده به عایق دیزل آن افزایش پیدا می کند. این آسیب ها می توانند شامل مواردی مانند: آسیب به روکش عایق چیلر، بدنه و..باشند. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که همواره به کیفیت عایق کاری و ورق کاری دیواره بویلر خود توجه و اهتمام ویژه داشته باشید.

عایق بویلر - بهینه عایق
عایق بویلر - بهینه عایق

عایق کاری دیواره بویلر با استفاده از چه موادی انجام می شود؟

عایق کاری دیواره بویلر در حال حاضر با استفاده از مواد گوناگونی انجام می شود. از جمله این مواد فیبرهای سرامیکی هستند که این قابلیت را دارند تا دماهای 3200°F به راحتی مورد استفاده قرار بگیرند و شکاف ها را پر کنند. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که نباید این مواد به صورت سفت در شکاف ها وارد شوند بلکه باید به صورت نرم به کار برده شوند تا مواد اصلی بتوانند در داخل شکاف منبسط گردند. قبل از فیبرهای سرامیکی، برای پر کردن شکاف ها آزبست مورد استفاده قرار می گرفت که میتوان اثرات آن را بر روی بویلرهای قدیمی دید.

عایق کاری دیواره بویلر و مواد مورد استفاده برای آن

شاید این سوال که عایق کاری دیواره بویلر چگونه انجام می شود یکی از مهمترین مواردی است که لازم است برای عایق کاری و ورق کاری دیواره بویلر از آن اطلاع داشته باشید. به طور کلی برای تامین انبساط حرارتی، اطراف گلوی مشعل نفتی یا گازی مهمترین قسمت است که نزدیک ترین محل به شعله می باشد. زمانی که بویلر در حال کار است، مشعل های گاز سرخ میشوند که این مسئله فارغ از نوع سوخت مورد استفاده می باشد. البته در حالتی که سوخت نفتی و زغال استفاده شوند این حالت برافروختگی مشاهده نمی شود، زیرا شعله درخشان رو به بالای کوره است.

 مصالح مورد استفاده برای این قسمت یا از مواد دیواره پیش سوخته است که آن را تایل می نامند و یا از پلاستیک ساخته می شود که به عنوان مولدی است که میتواند قالب شود و شکل بگیرد. پلاستیک مورد استفاده در این قسمت شامل ماده ای است که پایداری گل خشک را داشته و شبیه لجن پر از شن و ماسه می باشد. با توجه به اینکه هر یک از این مواد انبساط قابل توجهی طی کارکرد کوره دارند بنابراین همیشه باید حالتی از اتصال انبساطی در اطراف گلویی را داشته باشند.

عایق بویلر - بهینه عایق

عایق کاری بویلر با چه هدفی انجام می شود؟

برای پاسخ دادن به این سوال که عایق کاری بویلر با چه هدفی انجام می شود؟ لازم است ابتدا اطلاعاتی را درباره بویلرها برای شما عزیزان ارائه کنیم. معمولی ترین نوع بویلر نوع Benson می باشد که با گردش اجباری و با پمپ های تغذیه بویلر کار می کند. این بویلرها بصورت بویلرهای یک مسیره و یا دو مسیره ساخته می شوند و ارتفاع آن ها به 160 متر نیز می رسد، که البته این ارتفاع وابسته به نوع سوختی است که مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در زیر این بویلر کوره قرار می گیرد که سوخت در آن سوزانده می شود. جریان گاز درون بویلر جریان پیدا می کند و آب موجود در لوله ها را گرم کرده و باعث تبخیر آن می شود. با توجه به اینکه بدنه بویلر بر روی یک فریم قرار می گیرد و این مسئله هر گونه افزایش طولی را که در طول عملیات های گرمایی به صورت افزایش طول افقی و یا عمودی رخ می دهند، جبران می کند. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که نوع افزایش طول باید در زمان عایق کاری سیستم بویلردر نظر گرفته شود. به طور کلی بویلرهای آب گرم و بویلرهای تولید بخار تحت فشار بالا به عنوان بویلرهای بخار هم در نظر گرفته می شوند. این نوع بویلرها برای تولید بخار ژنراتورها و آب داغ تاسیسات مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به مواردی که در این قسمت گفته شد در عایق کاری بویلرها اهداف زیر دنبال می شوند:

افزایش کارایی بویلر

 

کاهش یافتن میزان اتلاف حرارت

 

زمانی که دمای سطح بویلرها کاهش می یابد از تماس افراد با سطح داغ جلوگیری خواهد شد

 

ایجاد محیط مناسب تر برای کار کردن با جلوگیری کردن از گرم شدن هوای داخل اتاقک بویلر

 

با توجه به اینکه عملکرد و طراحی بویلرها از تنوع بسیار زیادی برخوردار است بنابراین برای عایق کاری برای هر بویلر باید با در نظر گرفتن شرایط ویژه آن انجام شود.

سوالات متداول

این نوع عایق برای جلوگیری از اتلاف حرارت و کاهش مصرف انرژی بویلرها مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی بویلرها تجهیزات صنعتی هستند که برای گرم کردن سیالات در شرایط عملیاتی دما و فشار بالا استفاده می شوند و دارای اتلاف حرارت زیادی می باشند.

عایق حرارتی بویلر به عنوان یکی از عایق بویلر محسوب می شود. این عایق های حرارتی در بویلر و دیگ های بخار در انواع متنوعی مانند: صفحه ای و پوسته و لوله مورد استفاده قرار می گیرند. جنس عایق حرارتی بویلر معمولا” پشم شیشه یا الاستومری و لاستیکی است.

عایق کاری دیواره بویلر در حال حاضر با استفاده از مواد گوناگونی انجام می شود. از جمله این مواد فیبرهای سرامیکی هستند که این قابلیت را دارند تا دماهای 3200°F به راحتی مورد استفاده قرار بگیرند و شکاف ها را پر کنند.

4 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.