عایق چیلر

عایق چیلر
09شهریور
عایق چیلر
عایق چیلر
عایق چیلر
عایق چیلر
عایق چیلر
عایق چیلر
عایق چیلر
عایق چیلر
عایق چیلر
عایق چیلر
عایق چیلر
عایق چیلر
عایق چیلر
عایق چیلر
عایق چیلر
عایق چیلر
فهرست مطالب

عایق چیلر به دلیل صدای آزاردهنده آنها و همچنین هدر رفت انرژی از لوله و سایر بخش ها اهمیت بسیار زیادی دارد. این تجهیزات که در گروه سیستم های سرمایشی قرار دارند، دارای انواع مختلفی بوده و فن کمپرسور موجود در برخی از آنها صدای زیادی را ایجاد می کند. علاوه براین، به دلیل قرار گرفتن چیلر در فضای باز، گرما به لوله ها منتقل شده و راندمان دستگاه تا حد زیادی کاهش پیدا میکند. بهینه عایق در ادامه روش های مختلف برای عایق کاری و ورق کاری انواع چیلر را ارائه داده و قیمت و هر آنچه که باید درباره آن بدانید را معرفی خواهد کرد.

فروش عایق از خدمات اصلی بهینه عایق است.

عایق چیلر چیست؟

چیلر نوعی سیستم خنک کننده و برودتی می باشد که دارای لوله های متعدد بوده و در محیط های مسکونی و صنعتی نصب شده و هوای سرد را تولید میکند. این دستگاه ها دارای گاز مبرد بوده و با متراکم سازی آن فرآیند خنک سازی و تولید هوای سرد انجام میشود. از نظر ساختار و شکل کلی چیلرها را می توان در انواع مختلف جذبی و تراکمی دسته بندی نمود که نوع جذبی فاقد کمپرسور بوده و به همین دلیل صدای آزاردهنده ندارند. این در حالیست که نوع تراکمی دارای کمپرسور و فن می باشد و به همین دلیل صدای بسیار آزار دهنده ای ایجاد نموده و لازم است عایق کاری انجام شود.

علاوه بر صدای آزاردهنده، این دستگاه ها دارای لوله های متعدد می باشند و عدم استفاده از پوشش مناسب برای آنها منجر به انتقال هوای گرم به آنها و کاهش راندمان دستگاه میشود. تنوع در موادد عایق مورد استفاده برای این منظور زیاد است، اما لازم است در انتخاب عایق چیلر به چند نکته مهم توجه شود که عبارتند از:/

کیفیت و طول عمر و ماندگاری بالا عایق

ضریب تحمل حرارت

عدم رشد قارچ و باکتری در سطح عایق با گذر زمان

غیر قبل اشتعال بودن و قدرت تحمل بالا در برابر آتش سوزی

عدم خاصیت شیمیایی منفی

عایق چیلر -- بهینه عایق

انواع عایق چیلر

کاهش دمای لوله های قرار گرفته در ورودی کمپرسور که منجر به ایجاد رطوبت میشود، صدای آزار دهنده در بخش های مختلف دستگاه و انتقال حرارت از لوله ها همگی از مشکلات این دستگاه ها می باشند. به منظور مقابله با این شرایط و افزایش راندمان دستگاه لازم است از مواد عایق به شیوه های مختلف استفاده شود. در حالت کلی مواد عایق مورد استفاده در چیلرها را می توان به دو گروه تقسیم بندی کرد که عبارتند از:

عایق صوتی چیلر

همان طور که اشاره شد، دستگاه های خنک کننده یا چیلر به دلیل کمپرسورهای موجود در آنها صدای بسیار آزاردهنده ای ایجاد می کنند. با توجه به اینکه اغلب این تجهیزات در فضای باز قرار میگیرند، به همین دلیل لازم است از انتشار صوت آنها تا حد امکان جلوگیری شود. روش های مختلفی به عنوان عایق صوتی چیلر مورد استفاده قرار میگیرد که عبارتند از:

محصور سازی چیلر

چیلرهایی که در فضای باز قرار میگیرند را می توان با پانل های مخصوص که بدون سقف هستند محصور کرد. این دیواره ها عایق صدا می باشند و امکان عبور امواج صوتی از آنها وجود ندارد. میزان اثرپذیری این روش در عایق سازی صوتی چیلر تا حد زیادی به نوع دیواره ها و جداره مورد استفاده بستگی دارد. اما می توان گفت اگر نوع عایق استفاده شده استاندارد باشد، در قسمت دیوارها 10 تا 12 دسی بل صوت کاهش پیدا خواهد کرد. در این روش همچنین می توان از پانل های مخصوص که شبیه به پاراوان می باشند نیز استفاده کرد. البته روش دوم به اندازه نوع اول کارایی ندارد.

 

اتاقک چیلر

چیلرهای بزرگ صنعتی دارای فن های کمپرسور بسیار پر سر و صدایی بوده و فرآیند خنک سازی با آلودگی صوتی زیادی همراه می باشد. در این شرایط می توان از اتاقک های مخصوص برای عایق سازی صوتی چیلر استفاده نمود. دیواره های این اتاقک ها اغلب از ساندویچ پنل بوده و بین دو جداره آنها از فوم های پلی اورتان که عایق صوت می باشند استفاده میشود. اتاقک های مورد استفاده برای چیلرها دارای سقف می باشند و به همین دلیل نسبت به روش محصورسازی این روش راندمان بهتری دارد.

عایق کاری با مافلر

نوع خاصی از تجهیزاتی که در بخش های صنعتی برای عایق سازی خنک کننده استفاده میشوند، با نام مافلر و سایلنسر شناخته شده هستند. این تجهیزات در قسمت ورودی سیال نصب میشود و به همین دلیل می تواند از انتشار صوت و صدی زیاد سیال در حال جا به جایی جلوگیری کند.

استفاده از پوشش عایق چیلر

در دستگاه های کوچک تر که در موتورخانه ها مورد استفاده قرار میگیرند می توان از پوشش های مخصوص برای این منظور استفاده کرد. این پوشش ها حاوی پشم شیشه و پشم سنگ و مواد عایق صوتی می باشند و کاملا روی بخش هایی که صدای آزاردهنده ایجاد می کنند نصب میشوند. فضای این پوشش ها کاملا بسته می باشد و به همین دلیل امکان انتقال حرارت و صوت از آنها کاهش پیدا می کند و گزینه ای کاربردی برای چیلرهای موجود در مجتمع های مسکونی به شمار می رود.

عایق سرما چیلر

علاوه بر کنترل صدا چیلر با عایق کاری و ورق کاری صوتی، لازم است لوله های آن در برابر انتقال حرارت و سرما نیز عایق شوند. عدم اجرای صحیح این کارها باعث انتقال حرارت از لوله ها شده و به شدت عملکرد دستگاه را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین لازم به ذکر است که در قسمت ورودی کمپرسور دمای تا حد زیادی کاهش پیدا می کند و به همین دلیل جداره بیرونی لوله ها نم و رطوبت ایجاد میشود و به مرور به دستگاه آسیب وارد می کند. به منظور جلوگیری از این شرایط، به شیوه های مختلف از قبیل موارد زیر می توان عایق کاری حرارتی و رطوبتی چیلر را انجام داد:

عایق بندی لوله های چیلر با پشم شیشه

یکی از بهترین مواد عایق که می توان برای لوله های چیلر استفاده کرد، پشم شیشه می باشد که به عنوان عایق حرارتی و برودتی مورد استفاده قرار میگیرد. برای استفاده از این نوع عایق، ابتدا سطح لوله ها باید کاملا سمباده زده شده و پس از آن ضد زنگ روی آنها قرار میگیرد. پس از خشک شدن سطح، یک لایه از پشم شیشه تمام لوله را فرار گرفته و توسط پارچه کاملا محکم میشود. در آخرین مرحله برای ثابت کردن عایق و افزایش راندمان آن ممکن است از مل و ماستیک نیز استفاده شود.

برای خواندن مطالب درمورد خرید پشم سنگ میتوانید:

عایق بندی الاستومری

یکی از بهترین انواع عایق که به عنوان عایق حرارتی و رطوبت و برودتی مورد استفاده قرار میگیرد، عایق الاستومری می باشد که دارای سلول های بسیار ریزی است. این عایق ها سطح لوله های چیلر و دستگاه های خنک کننده را کاملا پوشش داده و راندمان بالایی دارند. علیرغم کیفیت بسیار زیاد این نوع عایق، به دلیل قیمت گران کمتر از آنها استفاده میشود. همچنین لازم به ذکر است که الاستومری ساده و شانه تخم مرغی به عنوان عایق صوتی نیز عمل می کنند و از نفوذ امواج صدا به بیرون تا حد زیادی جلوگیری میشود.

مهم ترین مزایای این نوع عایق شامل پایداری و انعطاف پذیری بالا و قابلیت اجرا بر روی سطوح مختلف، مقاومت و استحکام زیاد در شرایط محیطی مختلف با فشار و دمای بالا، نصب آسان و ضریب انتقال پایین می باشد. علاوه براین، این مواد عایق غیر سمی می باشند و در برابر تماس با مواد خورنده نیز کاملا مقاوم هستند.

برای آشنایی بیشتر درباره ویژگی‌ها و کاربردهای عایق الاستومری و مشاهده جدول قیمت عایق الاستومری  روی لینک کلیک کنید.

 

ویدئو اجرای عایق کاری

آشنایی با اجزای چیلر

چیلرها در دو نوع تراکمی و جذبی در بازار موجود هستند. برای افزایش راندمان این دستگاه لازم است تا از عایق چیلر استفاده شود. در ادامه به صورت کامل به معرفی اجزای چیلر تراکمی و جذبی می‌پردازیم.

اجزای اصلی چیلر تراکمی

در چیلر تراکمی مبرد توسط کمپرسور، متراکم می‌شود. این گاز سپس وارد کندانسور می‌شود و توسط آب یا هوای محیط، خنک شده و به مایع تبدیل می‌شود. این مایع با عبور از شیر انبساط وارد خنک کننده می‌شود که در فشار کمتری قرار دارد. کاهش فشار باعث تبخیر مایع شده و مایع با گرفتن حرارت نهان تبخیر خود از محیط خنک کننده، باعث ایجاد برودت می‌شود.

کمپرسور

کمپرسور عامل محرک اصلی در چیلر است. از متداول ترین کمپرسورهای چیلر می‌توان به مواردی نظیر سانتریفیوژی، پیچی، حلزونی و پیستونی اشاره کرد. عایق کردن کمپرسور چیلر به صورت موضعی انجام می‌شود. این قطعه از چیلر به یک موتور الکتریکی به عنوان نیروی محرک متصل است که در بخش داخلی یا خارجی قرار می‌گیرد. کمپسورها معمولا بسیار پر سروصدا هستند و لازم است تا از عایق چیلر برای کاهش این آلودگی صوتی استفاده کرد.

کندانسور

کندانسور بعد از کمپرسور و قبل از شیر انبساط قرار می‌گیرد. کندانسورها در دو نوع اصلی، آب خنک و هوا خنک تولید می‌شوند.

مبرد داغی که از کمپرسور وارد کندانسور شده، گرمای خود را به این آب منتقل می‌کند. سپس این آب به سمت برج خنک کننده و خارج ساختمان هدایت می‌شود. آب و مبرد هیچ وقت با هم ترکیب نمی‌شوند؛ زیرا به وسیله دیواره لوله از یکدیگر جدا شده‌اند. کندانسورهای چیلر هوا خنک کمی متفاوت تر عمل می‌کنند. این چیلرها از برج خنک کننده استفاده نمی‌کنند. اما در عوض هوا بر لوله‌های کندانسور در فضای باز که مبرد در آن‌ها جریان دارد به وسیله فن می‌دمد.

 

برای خواندن مطالب درمورد ورق آلومینیوم میتوانید:

شیر انبساط

شیر انبساط از اجزای دیگر چیلر تراکمی است. محل قرارگیری شیرانبساط، بین کندانسور و اواپراتور است. این قسمت از چیلر باعث می‌شود که مبرد بتواند گرمای مازاد را در اواپراتور جذب کند. شیرهای انبساط دارای انواع زیادی هستند که متداول ترین آن‌ها شامل شیر انبساط حرارتی، شیر انبساط الکتریکی و شیر انبساط روزنه ثابت است.

اواپراتور

اواپراتور بین شیر انبساط و کمپرسور قرار دارد. وظیفه این وسیله جذب و جمع آوری گرمای مازاد از آب برگشتی از ساختمان و انتقال آن به درون مبرد است.

تابلو برق

این قطعه می‌تواند به طور مستقیم به چیلر متصل شود و یا به صورت مجزا روی دیوار قرار می‌گیرد. وظیفه تابلو برق، کنترل جریان الکتریکی به چیلر است.

کنترل ها

این قطعات اصولاً روی چیلر نصب می‌شوند. وظیفه این قطعه، نشان دادن جنبه‌های عملکردی مختلف چیلر و کنترل آن‌ها با اعمال میزان سازی و تنظیم است. این دستگاه برای جلوگیری از آسیب به سیستم، هنگام خطر آژیر هشدار داشته و سیستم را خاموش می‌کند.

عایق چیلر - بهینه عایق

قیمت عایق کاری چیلر

همان طور که در طول متن اشاره شد، عایقهای مورد استفاده برای دستگاه های خنک کننده دارای تنوع زیادی می باشند. به طوریکه برخی به عنوان عایق صوتی عمل نموده و بعضی از آنها از هدر رفتن حرارت جلوگیری می کنند. بر همین اساس قیمت و هزینه های عایق بندی تعیین می گردد. از مهم ترین فاکتورهایی که در تعیین قیمت این عملیات نقش دارند می توان به نوع عایق و برند تولید کننده آنها اشاره نمود. علاوه براین، شیوه عایق بندی نیز تاثیر بسیار زیادی بر هزینه های اجرای این عملیات دارد. به عنوان مثال، هزینه و قیمت استفاده از اتاقک های عایق بدون شک بیشتر از استفاده از پوشش های کوچک در اطراف لوله ها می باشد.

با توجه به جزئیات زیادی که در تعیین قیمت عایق کاری چیلرهای صنعتی و مسکونی وجود دارد، پیشنهاد می کنیم برای استعلام قیمت با کارشناسان بهینه عایق تماس بگیرید.

عایق کاری چیلر

در عایق کاری هر یک از تاسیسات خنک کننده در محیط های مسکونی و صنعتی لازم است به فاکتورهای متعددی توجه شود. به عنوان مثال، نوع چیلر، اندازه و ابعاد، شرایط محیط نصب و همچنین بودجه در دسترس همگی از جمله مواردی هستند که لازم است به آن توجه شود. در نهایت انتخاب عایق مناسب و اجرای صحیح و استاندارد آن باید به گونه ای انجام شود که اصول ایمنی کاملا رعایت شوند. بهینه عایق با سال ها تجربه در این حوزه و اجرای پروژه های بزرگ صنعتی آماده همکاری برای عایق کاری می باشد.

عایق چیلر - بهینه عایق

به عنوان مثال، نوع چیلر، اندازه و ابعاد، شرایط محیط نصب و همچنین بودجه در دسترس همگی از جمله مواردی هستند که لازم است به آن توجه شود. در نهایت انتخاب عایق مناسب و اجرای صحیح و استاندارد آن باید به گونه ای انجام شود که اصول ایمنی کاملا رعایت شوند. بهینه عایق با سالها تجربه در این حوزه و اجرای پروژه های بزرگ صنعتی آماده همکاری برای عایق کاری می باشد.

مجموعه فعالیت های صورت گرفته در گروه بهینه عایق شامل عایق کاری صوتی و حرارتی و رطوبتی بوده و محدودیتی در نوع چیلر و اندازه و ابعاد و شریط نصب آنها وجود ندارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و عقد قرارداد همکاری و دریافت مشاوره می توانید از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه با کارشناسان و مشاوران بهینه عایق تماس بگیرید.

برای دیدن لیست کامل محصولات موجود می توانید به فروشگاه عایق مراجعه فرمایید:

سخن  پایانی

 

عایق چیلر یکی از مهم ترین پارامتر هایی است که توجه ویژه به آن می تواند نقش مهمی در جلوگیری از هدر رفت انرژی و به طبع آن کاهش محسوس هزینه های مربوط به تامین سوخت برای واحد ‌های صنعتی که از دستگاه خنک کننده یا چیلر استفاده می کنند باشد. استفاده از یک عایق چیلر مناسب و با کیفیت که بتواند عایق حرارتی مساعد تری ایجاد کند و هدر رفت انرژی و انتشار اصوات آزار دهنده چیلر را به حداقل برساند از اهمیت زیادی برخوردار است. بهینه عایق یک برند معتبر  با سابقه بیش از نیم قرن فعالیت تخصصی در زمینه اجرای انواع عایق با کیفیت و بهره گیری از کادری مجرب و کارآمد، دانش فنی بالا و تجهیزات به روز و پیشرفته مجری اجرای انواع عایق بندی باکیفیت با هزینه مقرون به صرفه است. شما  می توانید برای آشنایی بیشتر با خدمات بهینه به وب سایت این مجموعه مراجعه کنید و از تیم با تجربه و کارآمد بهینه عایق برای اجرا انواع پروژه های عایق بندی کمک بگیرید.

سوالات متداول عایق چیلر

چیلر نوعی سیستم خنک کننده و برودتی می باشد که دارای لوله های متعدد بوده و در محیط های مسکونی و صنعتی نصب شده و هوای سرد را تولید میکند. این دستگاه ها دارای گاز مبرد بوده و با متراکم سازی آن فرآیند خنک سازی و تولید هوای سرد انجام میشود.

چیلرهای بزرگ صنعتی دارای فن های کمپرسور بسیار پر سر و صدایی بوده و فرآیند خنک سازی با آلودگی صوتی زیادی همراه می باشد. در این شرایط می توان از اتاقک های مخصوص برای عایق سازی صوتی چیلر استفاده نمود.

عایق های مورد استفاده برای دستگاه های خنک کننده دارای تنوع زیادی می باشند. به طوریکه برخی به عنوان عایق صوتی عمل نموده و بعضی از آنها از هدر رفتن حرارت جلوگیری می کنند. بر همین اساس قیمت و هزینه های عایق بندی تعیین می گردد. از مهم ترین فاکتورهایی که در تعیین قیمت این عملیات نقش دارند می توان به نوع عایق و برند تولید کننده آنها اشاره نمود.

5 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.